Kapşonlu Bolero ve BAsit ŞApka Örneği

Genç kızların tarzlarına uygun ve oldukça şık bir uzun kollu BOLERO MODELİ. Kapşonlu ve beyaz rengi ile sadeliği ve sempatikliği ile sizide cezbedecek.

MALZEMELER: 300 gram * 16 ilmek ve 22 sıra =10 cm olacak şekilde ip kullanıyoruz. YAPILIŞI: 200 cm uzunluğunda ve 46 cm eninde dikdörtgen bir parça örerek örgüye başlıyoruz. 200 cm 640 sıra demek. Yalancı selanik örgüyle örülmüş örneği yapmakta zorlandığınız taktirde lastik örgülede örebilirsiniz. Selanik tekniği B şemasında verilmiştir. Uzun dikdörtgen gibi olan bölümleri bir alt sıradaki ilmeğe batarak örüyorsunuz. Boleronun kapşonu için ortadaki 50 cmlik kısmı 25'er cm karşılıklı gelecek şekilde dikiyoruz. Bunun ucunada 10 cm uzunluğunda 8 zincirle 2 kat ettiğimiz iple bir sap oluşturup ucuna püskülü dikiyoruz. Püskülü 22 cm uzunluğunda yapıyoruz.

TIKLAYINIZ :)

SELANİK ÖRGÜ

1 sıra = 1 kenar ilmek, 1 düz, 1 ters, 1 düz ... sıra sonuna kadar bu şekilde tekrar edilir. Sıra sonunda kenar ilmeği bırakın.

2 sıra = 1 kenar ilmeği, 1 ters, 1 düz örmeden alınır ve şişin üzerine hemen bir dolama yapılır. tekrar 1 ters, 1 düz örmeden alınır ve şişin üzerine bir dolama yapılır. BU şekilde sıra sonuna kadar devam edin. Sıra sonunda kenar ilmek bırakmayı unutmayın.

3 sıra = 1 kenar ilmeği, 1 düz örmeden ve şişin üzerine dolama yapılarak alınır, önceki sırada örmeden alınan ilmek üzerindeki dolama ile birlikte ters olarak örülür. 1 düz örmeden sişin üzerine dolama yapılarak alınır ve sıra sonuna değin gidilir.

2nci ve 3ncü sırayı tekrarlayarak şemaya göre örün. Bence bu selanik örgüyü küçük bir parçada deneyerek iyice bir öğrenin.

BASİT ŞAPKA ÖRNEĞİ

Son derece basit şapka örneğini 2 yüz 2 ters lastik örgüyle yapıyoruz. 80ilmek başlanır (48 cm ). 26 cm ve 58 sıra örünce eksiltmeleri yapıyoruz. Şemadan kolaylıkla takip ederek 5 cm 12 sırada şapkayı bitiriyoruz.

Şemalarda yaka ve kol kesiminde kaçar ilmek keseceğiniz ve hangi sırada bunu yapacağınız detaylı bir şekilde yazılı. Biraz karmaşık gibi görünsede son derece basit 2 3 5 şeklinde yazılı ise 2 rakkamı kaçıncı sırada arttırma yada eksiltme yapacağımızı... 3 rakkamı kaç ilmeği eksiltip yada arttıracağımızı...5 te örneğin bu kesme yada arttırma işlemini kaç defa tekrarlayacağınızı gösterir. Çok sayıda KIŞLIK ÖRGÜ MODELLERİ yayınlayacağım için bunu sürekli sizlere tekrarlamak istiyorum. Yinede Örneklerde takıldıklarınızı yorumlar bölümüne yazdığınızda elimden geldiğince cevaplamaya çaılşacağım.

Hiç yorum yok:

My Instagram