Ajur Orgu Beyaz Yazlık Bluz ve Yapımı

AJUR ÖRGÜ BEYAZ BLUZ VE YAPIMI

El örgüsü Merserize Beyaz Bluz

MERSERİZE BEYAZ BLUZ ÖRNEĞİ
YAPILIŞI: Örgü tekniği şişle örülmekte.
KULLANILAN ÖRGÜ TEKNİKLERİ : Ajur örgü , düz örgü , ters örgü, şişinizin üzerine bir ilmek dolayın, 3 ilmek bir araya alma ( toplama).
Dİkkat!!! 350 gram merserize beyaz ip. 4 nolu şişlerle 85 ilmekle başlayalım. Şemasına göre ajur örgüyle devam edelim. Örgü severler bu merserize bluz yada kolsuz delikli kazak yada tunik ;) ne dersek diyelim burada hertüt örgüler üzerinde uygulayabileceğiniz V yaka kesimi ve kol kesimini sizlere anlatımı nı yapacağım. Aslında şemadanda çok net ve açık bir şekilde anlaşılmakta. Bu yaka kesimi ve Kol Kesimini tüm örgü modelleri için kullanabilirsiniz.
V YAKA KESİMİ : Örgümüzün orta kısmına geldiğimizde tam ortadaki 3 ilmeği kapatın. Her dönüş sıralarında sırayla;
5 kez iki ilmeği bir yere alarak 1 ilmek eksiltin.
Sonra 1 kez 2 ilmek eksiltin
7 kez 1 ilmek
1 kez 2 ilmek
7 kez 1 ilmek eksiltin.
1 kez 2 ilmek
Şimdi diyelim ki V YAKALI SÜVETER YADA YELEKlerde V yaka kesimi için omuzlarda bırakmayı düşündüğünüz sayıya ulaştığınızda eksiltmeleri durdurun. Düz devam edin.

YUVARLAK KOL KESİMİ KOL NASIL KESİLİR YAPILIŞI : Şöyle trak diye oturan yuvarlak kol kesimi için kimseye sormanıza gerek kalmayacak. her dönüş sırasında olmak üzere sırayla
2 kez 3 ilmek kesin
2 kez 2 ilmek
2 kez 1 ilmek eksiltin Toplam 12nci sırada eksiltmeler bitince 16 sıra düz örün ve tekrar dönüş sıralarında birer ilmek arttırın. toplam 11 kez. Herhangi bir bedeninize tam uyan bir kazak yada hırka üzerinden ölçü alın kol oyuntusundan omuz kısmına kadar olan uzunluğu bulun. Bu ölçünün 1/3 nde eksiltmeyi yapın. Diğer 1/3 ü düz örün. Son kalan 1/3 de arttırmaları uygulayın. Süper oturan kol oyuntusu için ölçüler bunlar hanımlar.


Düz ajur örgü tekniği videosu

Hiç yorum yok:

My Instagram